Zanim zdecydujesz się wynająć samochód trzeba przemyśleć wiele rzeczy. Poniżej prezentujemy wam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania kierowane do naszego biura i wypożyczalni samochodów.
1. Z jaką opłatą muszę się liczyć wynajmując samochód na długoterminowo?
To ile pieniędzy musisz wysupłać zależy od bardzo wielu czynników: miasta w którym masz zamiar wypożyczyć samochód, okresu na który wynajmujesz auto, marki i modelu auta, limitu kilometrów na dobę, wyposażenia dodatkowego. Na ten przykład Fiata Pandę na okres jednego miesiąca możesz wynająć już za około 1500 złotych za miesiąc podczas gdy wynajem Opla Astry może cię kosztować około 2000 złotych miesięcznie. Pamiętaj, że wypożyczalnie pobierają również kaucję, ale te jest ci zwracana jak tylko zwrócisz samochód.
2. Czy w samochodzie będzie paliwo?
Zazwyczaj w wynajmowanych samochodach znajduje się kilka litrów paliwa, które pozwolą ci na pierwszy dzień jazdy. Następnie musisz kupować paliwo we własnym zakresie. Jeżeli planujesz dużo jeździć poszukaj samochody w którym jednostka napędowa pracuje na gaz LPG. Zazwyczaj opłata za ten samochód jest porównywalna do opłaty za samochody z silnikiem benzynowym lub diesla.
Niektóre z wypożyczalni dają ci samochód z pełnym bakiem i oczekują zwrotu samochodu z pełnym bakiem. W innym wypadku możesz zostać obarczony dodatkową opłatą.
3. Czy mogę sprawdzić stan samochodu przed wyjazdem z wypożyczalni?
To bardzo dobry pomysł abyś przed wyjazdem z wypożyczalni sprawdził stan techniczny samochodu. Chociaż samochody są poddawane przeglądom podczas odbiorów to nie jest powiedziane, że czujnemu oku serwisanta mogły ujść jakieś ryski, wgniecenia. Jeżeli takie znajdziesz najlepiej odnotuj je w umowie przed wyjazdem.
4. Za jakie dodatkowe wyposażenie będę musiał zapłacić?
Tutaj również podejście wypożyczalni długoterminowych jest bardzo różne. Niektóre mogą dać ci fotelik dla dziecka w cenie wynajmu a inne mogą obarczyć cię dodatkową opłata. Ponadto musisz pamiętać, że mimo tego iż nie ponosisz opłat na ubezpieczenie samochodu to wszelkie opłaty drogowe (np. za przejazdy autostradą) leżą po twojej stronie. Pamiętaj aby przed dokonaniem rezerwacji pojazdu sprawdzić jakie wyposażenie dostaniesz w cenie wynajmu a za co będziesz musiał dodatkowo zapłacić.
5. Czy samochód ma limit kilometrów?
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy samochód wynajmowany jest na krótsze terminy, może występować dzienny limit kilometrów. Przy czym nie jest to normą. Przed wypożyczeniem samochodu sprawdź czy w umowie nie został zawarty dzienni limit kilometrów, a jeżeli został to sprawdź wartość wyrażoną w kilometrach.
6. Czy muszę posiadać kartę kredytową?
W przypadku wielu wypożyczalni posiadanie karty kredytowej jest obowiązkiem. To z niej pobierana jest kaucja będąca zabezpieczeniem transakcji wynajmu. Pieniądze te są ci zwracane zaraz po tym jak zwrócisz samochód. W niektórych przypadkach kaucję możesz opłacić gotówką.
7. Czy mogę wyjechać wypożyczonym samochodem poza granicę Polski?
Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu abyś nie mógł jeździć wybranym samochodem poza granicę Polski. Pamiętaj jednak, że w ten sposób możesz podróżować do wszystkich krajów Unii Europejskiej i krajów zrzeszonych. Problematyczna może być podróż do wschodniej Europy.
8. Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe?
Wiele zależy od firmy w której będziesz najmować samochód. Niektóre firmy wynajmują samochody wyłącznie osobom które ukończyły wiek 21 lat oraz nie wynajmują samochodów seniorom.
9. Czy mogę zwrócić samochód wcześniej?
Jest to możliwe jednak w większości nie dostaniesz zwrotu pieniędzy za niewykorzystane dni. Wiele z firm wynajmujących samochody posiada daleko idące rezerwacje. To, ze zwrócisz samochód tydzień przed terminem nie musi oznaczać, ze firma będzie na nim dalej zarabiać. Zazwyczaj czeka on na kolejnego kierowcę który wynajmuje go długoterminowo.